rugby.far.org.pl
far.org.pl
Rozgrywki ligowe O grze Kalendarium Galeria Kontakt
far.org.pl
far.org.pl
far.org.pl
far.org.pl
far.org.pl
Skuteczność „polskiej tarczy”. Wygrana w 10-tym Malmo Open. 23.02.2010

W dniach 13-14 lutego w szwedzkim Malmo odbył się 10-ty turniej Malmo Open. Drużyna z Polski pod szyldem „Team Poland” okazała się bezkonkurencyjna i wygrała jubileuszowe zmagania.

Szwedzki turniej, a właściwie „Igrzyska”, bowiem rugby na wózkach było tylko jedną z wielu dyscyplin paraolimpijskich wchodzących w skład Malmo Open ma ciekawą historię. Po raz pierwszy odbył się w roku 1977, a kolejne jego odsłony w latach 1979, 1986, 1996, 2002 i 2004. Od roku 2007 Szwedzi zrobili z tych zmagań coroczną imprezę cykliczną. Do tej pory jedynymi polskimi akcentami w turnieju była gra Sławka Sękowskiego w niemieckim teamie Rugby Rats w roku 2008 oraz arbitrowanie zawodów przez Sylwię Sękowską. Rok 2010 zmienił te statystyki…

Malmo okazało się niezwykle szczęśliwie dla polskich rugbystów. Mimo zdecydowanie ciekawych, ale i męczących przygód na lotnisku w Polsce (Warszawa), jak i w Szwecji (Malmo) oraz bardzo dużego opóźnienia w dotarciu na miejsce docelowe, nastroje polskich zawodników były optymistyczne. Rywale wcale nie należeli do drużyn słabych. Wręcz przeciwnie, były to bardzo doświadczone i mocne drużyny ligowe ze Szwecji (FIFH Griffins Malmo i Gothenburg Lions), Danii (FHI Falcons i Copenhagen Ballcrackers) oraz Czech (Prague Robots). Wśród zawodników znaleźli się wybitni kadrowicze, tacy jak: Tobias Sandberg (3.5), Mikael Norlin (3.5), Andreas Collin (2.5), Pelle Kulle (2.0) ze Szwecji, Bernhard Sørensen (2.5), Thor Johansson (2.0), Bo Petersen (1.0) z Danii czy David Lukes (0.5) z Czech. Również i polska drużyna złożona była z kadrowiczów. Oprócz tych najbardziej doświadczonych – Dominika Rymera (1.0), Krzysztofa Kapusty (2.0), Tomasza Bidusia (3.0), Pawła Szostaka (2.0) oraz Piotra Wilamowskiego (2.0) w drużynie znaleźli się debiutanci na arenie międzynarodowej – Patryk Bugaj (2.0) oraz Piotr Koń (2.0).

Polacy rozpoczęli turniej meczem z duńskim Copenhagen Ballcrackers. Od samego początku mimo wyrównanej gry Team Poland grał luźno i swobodnie, bez jakiegokolwiek obciążenia psychicznego wynikiem. Konsekwencja gry strefą przynosiła wymierne efekty w postaci rosnącej przewagi. Im dłużej trwał mecz tym większe panowanie na boisku przypadało drużynie polskiej. Wygrana otworzyła Polakom worek z napisem „chcemy więcej”… Kolejne spotkanie rozegrano z bardzo mocną drużyną szwedzką – Gothenburg Lions (wzmocnioną nawet zawodnikami teamu Nacka Spiders Stockholm). Był to zdecydowanie trudniejszy pojedynek. Jednak i tym razem polska strefa okazała się nie do pokonania. W meczu tym wyróżniał się bardzo Andreas Collin, który zyskał sobie uznanie wszystkich drużyn i wybrany został jako MVP turnieju. Kolejny mecz, przeciw Czechom, był dość jednostronnym widowiskiem. Czesi mimo wielkich ambicji i chęci walki nie potrafili w żaden sposób zagrozić wynikowi spotkania. Biorąc pod uwagę wyniki innych ich spotkań drużyna polska oszczędziła im goryczy druzgocącej porażki. Najważniejsze spotkanie turnieju rozegrano w niedzielny poranek przeciwko liderowi ligi szwedzkiej – drużynie FFH Griffins Malmo. Drużyna ta znana jest z racji posiadania w swoim składzie „szwedzkich armat” (swedish guns), a więc tercetu 3.5-punktowców – Norlin-Sandberg-Uhlman. Zawodnicy ci są niezwykle skuteczni i decydują o rewelacyjnym stylu gry drużyny Gryfów. W meczu tym, decydującym o wygranej w turnieju, spotkał się najlepszy atak turnieju z najlepszą obroną. Od samego początku gra była bardzo widowiskowa i emocjonująca. W żaden sposób nie można było wskazać zdecydowanego faworyta. Polacy konsekwentnie grali strefą, czym w pewnym stopniu irytowali Szwedów, którzy przyzwyczajeni są do bardziej „otwartych” pojedynków. Trener Kozak słusznie jednak postawił na strefę podczas tego turnieju. „Szwedzkie armaty” rozbiły się o „polską tarczę”. Bezsilność w obliczu zgranych i dobrze wiedzących co należy robić Polaków spowodowała, że gospodarze zajęli ostatecznie drugie miejsce w turnieju. Ostatni mecz rozegrany został z kolejnym duńskim teamem – FHI Falcons. Pomimo teoretycznie pewnego zwycięstwa Polacy zagrali początek turnieju dosyć nerwowo, uzyskując zdecydowaną przewagę dopiero w drugiej odsłonie.

Luźno, bezstresowo, swobodnie, radośnie – tymi słowami można scharakteryzować grę Polaków podczas turnieju w Szwecji. Nie było żadnej presji wyniku, zawodnicy grali przede wszystkim dla siebie. Wszystkim zawodnikom należą się słowa uznania za rewelacyjny występ. Drużyna polska mimo bardzo dobrej postawy nie ustrzegła się wielu błędów. Do najliczniejszych z nich należały faule ofensywne, w tym kilkakrotnie spinningi w momencie zdobywania przez drużynę polską punktu. Kończyło się to za każdym razem przerwaniem gry przez sędziów i stratą piłki na rzecz rywala. Mimo, że dla zawodników był to tylko treningowy turniej, to jednak okazał się on bardzo ważnym treningiem. W kontekście wyjazdów Reprezentacji w zmienionym składzie na turnieje Champions League w tym roku, Polacy udowodnili, że polskie rugby na wózkach będzie się coraz bardziej liczyć na arenie europejskiej. 

Wyniki:

Sobota 13 lutego

FIFH Griffins - Prague Robots
42-21
Gothenburg Lions - FHI Falcons    
33-27
Copenhagen Ballcrackers - Team Poland  
21-35
FHI Falcons - FIFH Griffins         
20-45
Prague Robots - Copenhagen Ballcrackers 24-37
Team Poland - Gothenburg Lions 
35-26
Copenhagen Ballcrackers - FHI Falcons 27-37
Prague Robots - Team Poland  
14-36
FIFH Griffins - Gothenburg Lions
41-34

Niedziela 14 lutego

Team Poland - FIFH Griffins
30-22
Gothenburg Lions - Copenhagen Ballcrackers 42-29
FHI Falcons - Prague Robots 51-28
FIFH Griffins - Copenhagen Ballcrackers 49-28
FHI Falcons - Team Poland
23-35
Prague Robots - Gothenburg Lions
21-45

Klasyfikacja końcowa:

1. Team Poland 
5-0 171-106
+65
2. FIFH Griffins 4-1 199-133 +66
3. Gothenburg Lions 3-2 180-153 +27
4. FHI Falcons        
2-3 158-168 -10
5. Copenhagen Ballcrackers 1-4 142-187 -45
6. Prague Robots 0-5 108-211

-103

       
Autor: Łukasz Szymaczak      
IWRF    |    Forum